• 8. klassid seenenäitusel

20. septembril külastasid Ristiku Põhikooli 8. klassid Loodusmuuseumi traditsioonilist seenenäitust. Näitusel eksponeeriti nii söödavaid, mittesöödavaid, tinglikult söödavaid kui ka mürgiseid seeneliike ja tähelepanu juhiti ka seente hoiustamisele marineerimisel, külmutamisel ja kuivatamisel.
    Saime teada, et surmavalt mürgine roheline kärbseseen on sarnane söödava kasepilvikuga, kuid kasepilvikul ei ole rõngast jalal. Lugesime ka selle kohta, et 1 kg kuivatatud seente saamiseks on vaja korjata 10 kg seeni ning kukeseen sisaldab vajalikke vitamiine (B1, A, C, D). Nägime jalgpallist suuremat hiidmuna, mis on murumunaliste sugukonda kuuluv söödav seeneliik.
    Külastasime ka Loodusmuuseumi siseruumides samblate ja samblike näitust, kus vaatlesime Eesti kõige suuremat harilikku karusammalt (0,5 m), mis on suhteliselt kiire kasvu ja aeglase lagunemisega.
    Loodusmuuseum pakkus meile vaatamist olulistel teemadel, mis on tihedalt seotud bioloogia õpingutega 8.klassis. Oleme väga rahul ja kiidame kogu südamest muuseumi pedagoogi Tiiu Liimetsa, kes meid alati lahkelt külla ootab.
    Õpilasi saatsid bioloogiaõpetaja M. Valtin ja K. Jaago vanaema.

Vaata pilte seenenäitusest siit.

• Politsei külas meie 1. klassil

Septembris külastas Ristiku Põhikooli esimese klassi õpilasi politsei, kes rääkis lastele kuidas peab liikluses käituma, kuidas näeb välja üks õige helkur ja kuidas hoida oma asju. Õppida ja kuulata oli kõigil põnev.

Vaata pilte siit.

• 4.a klass tutvus sõdurpoiste elu-oluga

20. septembril käisid 4.a klassis külas kaks noort meest, kes rääkisid koolipoistele sellest, mis tulevikus ees ootab. Nimelt on meie kooli kolm aastat tagasi lõpetanud Siim ja Egert juba jõudnud sõjaväeelu natuke nuusutada ja tulid sellest noorematele koolivendadele rääkima.
    Siimul on juba seljataga kaitseväe baaskursus ja tema rääkis igapäevasest kasarmuelust, söögist ja trennist, puhtusest ja eksamitest, metsas ellujäämisest ja lõpurännakust.
    Koolipoisid olid väga huvitatud, kui vanalt neid sõjaväkke võetakse ja mis relvad sõjaväel on, kuidas süüa antakse ja karistatakse.
    Siim pani poistele südamele, et praegu võib koolis tunduda raske, kuid raskemad ajad on alles ees. Ta soovitas hästi õppida ja juba praegu kõvasti trenni teha, siis on pärast lihtsam. Samuti ütles Siim, et iga mees peab oma riigi kaitsmisesse oma panuse andma.
    Suur aitäh Siimule ja Egertile!

Õpetaja Mari Tammur

Vaata pilte tunnist siit.

• Aktiivõppepäev Kadriorus

Reedel, 2. septembril alustasid 9. klassid koolipäeva Kadrioru pargis.

Kogunesime Kadrioru pargis Luige tiigi ääres Weizenbergi tänava poolses küljes. Plaanis oli aktiivne kahetunnine õppepäev, mille käigus tuli liigutada nii aju kui jalgu. Algatuseks jagunesid õpilased rühmadesse ning valisid endi hulgast kapteni, kellel oli au kirjutamistööd teha.
    Õpilastele jagati töölehed, millel oli kirjas kuue teatepunkti asukohad koos teatepunkti teemast lähtuvate küsimustega. Vastuste leidmiseks võis kasutada oma mõistust, nutiseadmeid kui helistamist emale.

Esimeses teatepunktis tuli vastata järgmistele küsimustele:

• Milline näitus on hetkel seatud Luigetiigile ja selle saarekesele?
    • Mille tähistamiseks antud näitus on kokku pandud?
    • Mitut näitusele seatud skulptuuri sa tiigil ja saarekesel näed?
    • Mitu luigeperet on Luigetiigil inimese käe läbi surma saanud ning mida teevad inimesed veelindudega parkides tihti valesti?

Järgmised teatepunktid olid Jaapani aed, presidendi loss, Roosimägi, kontserdiväljak ja Peeter I majamuuseum. Küsimused said vastatud, mõnikord ka õpetaja poolsete vihjete abil ning kahetunnise jalutuskäigu ajal ka keha heasse toonusesse viidud. Reedene koolipäev kujunes pehmeks üleminekuks suvevaheajalt tõsiste tööpäevade juurde. Õpilasi saatsid õpetajad Kajalin Luts, Naima Kurves, Birgit Ostapenko ja Sigrid Saarep. Päeva boonuseks oli taevas särav päike.

Sigrid Saarep

• Õuepuu

Aktiivõppepäev 8. klassidele oli suunatud Eesti looduslike puude õppimisele läbi kooliaias kasvavate puude (koostas õpetaja A. Loigu).
    Õpilased jagunesid kolmeliikmelisteks gruppideks. Iga grupp sai töölehe, mille suunamisel liiguti tähemängu abil – võtmesõnaks ÕUEPUU - liigi juurest liigi juurde.  Meie aia erinevate liikide küljes rippusid kirjeldused looduses kasvavate puude huvipakkuvate kirjeldustega koos viidet andva puidust tähekettakesega. Töölehe küsimustele leiti rühmaga koos vastused.
    Õuepuu tunni teises osas toimus õpilastele kuldvillaku mäng (koostas õpetaja E. Reisalu).
    Võistkondadena sai üle korratud ja kinnistatud õuest hangitud teadmised. Kuldvillakus olid teemadeks lehtpuud, okaspuud, mõistatused, tervis ja varia. Varia sisaldas ka selliseid küsimusi, mille kohta said õpilased infot õuetunnist. Mäng on leitav järgmiselt aadressilt: https://jeopardylabs.com/play/uepuu2
    Selles kuldvillakus esitati lastele küsimusi ning vastuste ette ei pidanud lisama „Kes on ...” või „Mis on ...”. Mängu alguses määrati ära võistkondade vastamise järjekord, st et vastuste andmine ei olnud kiiruse peale. Kui küsimuse saanud meeskond ei osanud vastust anda või vastas valesti, siis said vastamise korra need, kes kiiremini käega märku andsid. Õpilastele meeldis väga selline kinnistav kordamine.
    8. klasside õppepäeval olid kaasatud õpetajad T. Heinsalu, E. Kuuskler. A. Loigu, M. Rannamaa, E. Raudsepp ja E. Reisalu.

Vaata pilte aktiivõppepäevast siit.